Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych? (..) i znów upór żeby powstać i znów iść i dojść do celu. (Marek Grechuta)

wpisy na blogu

JAKA TECHNOLOGIA?

Blog:  helike
Data dodania: 2010-01-25
wyślij wiadomość

Nie ma wątpliwości - przy naszym trybie pracy (oboje na pełnym etacie + drugi etat w postaci 2-letniego Pierworodnego) - w grę nie wchodzi system gospodarczy. Budujemy dom prefabrykowany pod klucz.

Wahamy się jednak między technologią szkieletową a technologią Klimapor (ceramika). Atutem szkieletu jest niewątpliwie energooszczędność i niskie koszty transportu, szybka budowa, elastyczna amortyzacja, łatwa przebudowa. Ale od użytkowników takich domów wiem, że są one jednak dość akustyczne, tymczasem naprzeciwko mnie budują właśnie szkołę podstawową i gimanzjum z duuużym boiskiem.... Boję się też, że przy sprzedaży mogę napotkać się z ludźmi, którzy boją się takich nowinek (a niestety szkielet to wciąż u nas nowinka).

Mężowi spodobał się Klimapor, ale kiedy trafiliśmy w piątek do firmy, która produkuje w obu technologiach prefabrykowanych (szkielet i klimapor), specjalista ds sprzedaży od razu uciął temat Klimaporu i zaczął nas namawiać na szkielet. To mnie od razu zraziło do tej firmy, bo argumenty, jakie Pan przedstawiał były mało przekonujące a chwilami (wg mojej wiedzy) nieprawdziwe. Jednak firma ta ma bardzo dobre opinie od użytkowników....

Niemniej, nasz projekt Helike oraz trzy alternatywne (M131 oraz Zoja Plus Lux) wysłaliśmy do wyceny do kilku firm. Zobaczymy jaki będzie efekt...

Dodam tylko, że zwróciłam uwagę na fakt, iż niektóre firmy szczycące się ofertą "pod klucz" w swej cenie nie uwzględniają kosztów materiałów wykończeniowych. Tzn, że to ja na swój koszt mam dostarczyć płytki, farby, gzymsy... Czy oni nie rozumieją że ja szukam kompleksowej oferty? Chcę iśc do architekta wnętrz, on ma stworzyć listę zakupów a ja chę ją przekazać firmie wykonawczej. Nic więcej mnie nie interesuje. Tymczasem te firmy, które piszą na swoich stronach internetowych "bierzemy wszystko na siebie, ty tylko wieszasz firanki" - wprowadzają nas w błąd. A może wy znacie takie firmy, które biorą na siebie naprawdę wszystko i uczciwe informuję ile to "wszystko" kosztuje? 

 

 

 

 

 

3Komentarze
Data dodania: 2010-01-25 10:39:06
No tak, sytuacja nie jest łatwa - mam na myśli te etaty. Choć my mamy identycznie (z tą tylko różnicą, że nasze pierworodne to panienka :-). Nie jest łatwo, ale dajemy radę. Trzymam kciuki za Was...
odpowiedz
msz-n  
Data dodania: 2010-01-25 11:09:22
Być może uda się wykonać budynek w wąskim balu, jak u nas. Wówczas tylko poddasze jest w typowym szkielecie + ewentualnie ścianki działowe. Co do akustyki, lepsze parametry wygłuszające i ocieplające od wełny ma pianka PUR (jednocześnie mniejsze grubości). Niestety jest też droższa:-(
odpowiedz
ppapi  
Data dodania: 2010-06-02 21:13:16
My też zdecydowaliśmy się na metodę prefabrykowaną i po odwiedzeniu kilku firm, oraz domów ich klientów ( którzy w takich mieszkają) wybraliśmy jedną z nich. Też chcemy stan pod klucz, w cenę wchodzą panele lub płytki podłogowe oczywiście w określonym pułapie cenowym (jeśli chce się inne to można dopłacić), płytki ścienne w wc i łazience, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, pomalowanie ścian na biało lub w kolorze ( kwestia dogadania się), gniazdka elektryczne, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, kominek, piec elektryczny ( lub kto jakie ogrzewanie wybiera).... dużo by wymieniać, ale tak w skrócie to robią dom oprócz zakładania sanitariatów, ale wyjścia i podłączenia na nie oczywiście. Cena za metr w stanie pod klucz waha się w granicy 2500 - 3000zł, zależy od standardu wykończenia. Także nasz domek 164mety wyjdzie około 440 tys.
odpowiedz

WYPIS CZYLI WPIS

Blog:  helike
Data dodania: 2010-01-21
wyślij wiadomość

Mój pierwszy wpis będzie dotyczył wypisu i wyrysu, który właśnie dziś odebrałam z Wydziału Architektury. Dzięki miłej Pani w urzędzie mój wpis jest własnie dziś, a nie np. za tydzień. Dlaczego? Bo choć wniosek złożony był zaledwie 6 dni temu i miła Pani miałaby jeszcze sporo czasu, by mój "wypis - wyrys" sporządzić, to najwyraźniej jej dobre serce urzekł widok mego Pierworodnego dwuletniego wtulonego w ramiona Matki i zrobiła nam wypis na miejscu!

I cóż z niego wynika? Niestety sporo ograniczeń.

- wysokosc od najniższego punktu do okapu dachu 4,5 m

- szerokośc frontu tylko do 12 m, a w przypadku gdy będzie jeszcze garaż, to do 14 m, ale to wciąż bardzo mało

tym bardziej, że:

- usytuowanie budynku na działce kalenicą główną równolegle do frontu budynku i do tego dach dwuspadowy od 40-45*. 

Nawet kolor dachówki jest już narzucony: ceglastoczerwny! A mi tak bardzo  się podobają czarne!

Elewacja też ustalona: biała lub beżowa.

Nic więc dziwnego, że w konkursie piękności i funkcjonalności projektów budowlanych, a do tego spełniajacych ściśle określone w Wypisie gusta architekta miejskiego wygrała... (tara... tara... tara...)

HELIKE II

(fanfary)

 

6Komentarze
msz-n  
Data dodania: 2010-01-21 13:38:53
o matko... wymagania prawie jak u nas... kilka rad, jeśli mogę: jechać do powiatu do kierownika wydz. albo na początek do pracownika i dokładnie wypytać, które z tych wymogów są restrykcyjnie obowiązujące i sprawdzane, a które można lekko "naciągnąć". Podejrzewam, że z dachem nic nie zrobicie, ale już kolor dachówki czy elewacji może być do dyskusji... Na zachętę dodam, że pierwotnie w starostwie powiedziano nam, że dom drewniany z bala mamy otynkować na żółto i dać czerwony albo brązowy dach i "najbardziej ekologiczne" jest szambo... W każdym razie powodzenia!
odpowiedz
gosc
Data dodania: 2010-01-21 16:24:36
Nie wierze jak mogą narzucać wam kolor dachu czy elewacji trochę to bez sensu w końcu to wasz dom rozumiem są jakieś warunki zabudowy ale z tym trochę przesadzili z tym.
odpowiedz
virion  
Data dodania: 2010-01-21 16:40:11
normalnie ich pochrzaniło! rozumiem wymogi wysokościowo-szerokościowe, ale żeby kolorystykę narzucać?! trzeba jechac i negocjować, no chyba, że Wam te kolory odpowiadaja :)
odpowiedz
Data dodania: 2010-01-22 09:55:22
U nas kolor dachu musi być czerwony, brązowy lub brązowo-czarny. Może to się wydawać głupie, ale w pobliżu moich znajomych (dokładnie w odległości rzutu okiem z ich okien) ludzie pobudowali dom i położyli NIEBIESKĄ blachodachówkę. Pomijam ich gust (o gustach się nie dyskutuje), ale pomyślcie, jak to przeszkadza otoczeniu... paskudztwo...Choć Was ograniczyli dość mocno ;-)
odpowiedz
gosc
Data dodania: 2010-01-22 11:37:10
helike
witam was bardzo serdecznie! cieszę się że już nie będę sama z moją helike III! życzę powodzenia i liczę na wymianę doświadczeń. pozdrawiam
odpowiedz
kowale4  
Data dodania: 2010-12-01 23:09:45
Witam. Gdy ostatnio rozmawiałem o warunkach zabudowy z architektem zwrócił mi uwagę, że w warunkach zabudowy niektórzy wypisują zalecenia o kolorach dachu i elewacji. Mówił również , że w przypadku podania takich warunków jest możliwość odwołania od decyzji i wówczas urzędnicy nie mają jak umotywować powodów wybrania jakiejkolwiek kolorystyki (prawnie nie mają faktycznych powodów aby powoływać się na jakieś względy architektoniczne - przynajmniej nie jak w przypadku wysokości budynku,odległości od drogi lub wysokości budynku. W związku z tym proponuje ci porozmawiać o wystawionych warunkach zabudowy z urzędnikiem z jednoczesnym poinformowaniem o odwołaniu od decyzji i zapisów o kolorze dachu i elewacji. Zobaczysz jaki ustnie powód da ci podczas rozmowy tych wytycznych. Gdy ja byłem u nas na rozmowie określił mi powody wszelkich warunków zabudowy i szczerze nie było do czego się przyczepić. U mojego kolegi "nakreślono" w warunkach ,że pokrycie dachowe ma być w kolorze naturalnym. Szukał w prawnych wytycznych co to jest kolor naturalny i nie znalazł. W związku z czy uznał że to kolor występujący w naturze. Dobrze że nie skojarzył z różową papugą.
odpowiedz
helike
ranga - mojabudowa.pl sympatyk
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 24532
Komentarzy: 28
Obserwują: 4
On-line: 9
Wpisów: 13 Galeria zdjęć: 24
Projekt HELIKE II
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - keramzyt
MIEJSCE BUDOWY - Malbork
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2011 styczeń
2010 grudzień
2010 luty
2010 styczeń